Prohlášení OS SOO k návrhu na růst platu ústavních činitelů
Návrh ministra práce a sociálních věcí na růst platů soudců a ústavních činitelů vyvolal zcela důvodně velkou vlnu negativních ohlasů z mnoha stran. Ne snad kvůli platu soudců, ačkoli se ministr spravedlnosti nehorázně zavádějícím způsobem snaží o to, aby si zbývající justiční personál myslel, že na jejich platy není právě kvůli soudcům. Ale kvůli souvisejícímu návrhu na růst platů reprezentantů státní moci.
Podle předloženého návrhu by premiér, předsedové parlamentních komor i ministři mohli pobírat přes 300 tisíc měsíčně, K tomu i zvýšené měsíční náhrady, což jejich příjmy ještě zvýší. Jak upozornili někteří renomovaní právníci, rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení zmražení platů soudců není nutné interpretovat tak, že v jeho světle je nezbytné, aby rostly platy i ústavním činitelům. Nic nebrání tomu, aby koeficient, podle kterého platy politiků rostou, byl nižší.
Zaměstnanci a zaměstnankyně státní a veřejné správy se po měsících nedůstojných vyjednávání dočkali zvýšení platových tarifů o pouhých 1 400 Kč hrubého. Vládní návrh na zvýšení vlastních platů pak na tyto zaměstnance působí jako facka. Vládní argumenty o potřebě šetřit v době krize nám byly neustále předkládány jako jediná možnost snížení schodku státního rozpočtu. Zdá se ale, že rozpočtová odpovědnost u nás platí jen, když se jedná o tom, jak ušetřit na běžných občanech. A v tomto světle pak jejich loňské rozhodnutí o zmrazení platů nelze vnímat jinak než jen jako laciné gesto.
Vyzýváme tímto vládu, aby rozhodla o zvýšení platů ústavních činitelů o 1 400 Kč tak, jak dojde ke zvýšení platů u drtivé většiny zaměstnanců státní a veřejné správy! Jedině tak může ukázat, že to s rozpočtovou odpovědností myslí vážně, a že s úsporami začíná hlavně u sebe. Jinak je totiž nabíledni, že rozpočtová odpovědnost platí jen pro někoho a politická reprezentace doslova káže vodu a pije víno.